Moje dzieciaki są jeszcze małe i nie chodzą do szkoły, tak więc pomysł na to musiał mi podsunąć jeden z naszych dobrych klientów ze Szwajcarii, który zapytał czy potrafimy w krótkim czasie wdrożyć system wspierający przeprowadzanie lekcji i zajęć na żywo przez internet.
Dla niektórych z Was to może być banalne zadanie, ale jestem pewien, że wiele osób na samą myśl o konieczności przeprowadzenia lekcji czy zajęć online, w dodatku na żywo, z przerażenia po prostu oblewa zimny pot. Oficjalne narzędzia często są skomplikowane, ułomne, albo po prostu nie istnieją. Ze swoich studiów pamiętam jedynie koszmarne platformy e-learningowe, z których po prostu nie dało się korzystać. Oficjalne aplikacje tworzone w ramach przetargów publicznych są takie jak ich ceny, czyli poniżej krytyki. Dlaczego więc nie skorzystać z tego, co przygotowane zostało z myślą o klientach biznesowych czy wybrednych konsumentach, których uwagę przyciągają tylko najlepsze aplikacje?
Właśnie dlatego w tym krótkim poradniku chcę Wam przedstawić kilka prostych i bezpłatnych sposobów na to, jak przeprowadzić na żywo lekcje, korepetycje czy zajęcia z uczniami/studentami. Biorę pod uwagę najprostsze przypadki, ale też takie kiedy dostęp do zajęć musi być ograniczony tylko dla wybranych uczestników. Zaczynamy od najprostszych metod, skończymy na czymś bardziej wszechstronnym, co wymaga zarazem podstawowej wiedzy związanej z budową stron internetowych (np. znajomość WordPress).
? Na dole pod artykułem możesz dodać komentarz i zaproponować inne pomysły, czy porady. Z góry dzięki za to! ?
Główne założenia:
- To co przedstawiam powinno być przydatne nie tylko dla nauczycieli i uczniów, czy dla studentów, ale tak samo dobrze sprawdzi się przy korepetycjach, dla szkół językowych, kursów i szkoleń.
- Cały system zadziała u każdego, kto ma laptop lub smartfon z dostępem do internetu.
- Wszystkie elementy układanki można wykorzystać bezpłatnie.
Zoom.us, czyli Skype na sterydach idealny dla większych grup
Dlaczego nie Skype? Długo by wymieniać, ale w tym konkretnym przypadku dyskwalifikują ten program ograniczone możliwości darmowej wersji i konieczność rejestracji konta, a także instalowania aplikacji.
W zamian proponuję Wam coś znacznie lepszego. Narzędzie, z którego od dłuższego czasu korzystamy w naszej firmie i mogę potwierdzić, że świetnie sprawdza się w przypadku telekonferencji czy szkoleń z udziałem większej liczby użytkowników.
Zoom.us to system / aplikacja do przeprowadzania wideokonferencji i telekonferencji. Jego największe zalety to bardzo rozbudowane możliwości już w darmowej wersji. Z własnego doświadczenia bardzo doceniam również wysoką stabilność i dobrą jakość połączeń nawet w przypadku, kiedy ktoś nie dysponuje szybkim łączem internetowym.
Korzystając z bezpłatnej wersji możesz między innymi:
- Zaprosić do udziału w lekcji czy konferencji do stu uczestników.
- Wyświetlać uczestnikom widok z kamery internetowej, ale też pokazać im ekran swojego komputera, lub wyświetlić slajdy prezentacji.
- Zaprosić do udziału osoby nie posiadające dostępu do internetu. Mogą one połączyć się telefonicznie.
- Ograniczyć dostęp tylko dla wybranych, zaproszonych osób.
- Zachować nagranie całej lekcji, lub zajęć w formie wideo i udostępnić je uczestnikom do ponownego oglądania.
Najlepsze jest jednak to, że do uczestnictwa w zajęciach organizowanych za pomocą aplikacji Zoom.us nie jest konieczne jej instalowanie – działa również poprzez przeglądarkę internetową.
Sposób banalny, ale z minusami
Jeżeli próby skorzystania z aplikacji Zoom przerosną Twoje możliwości, to nic straconego. Wachlarz rozwiązań “dla opornych” jest całkiem szeroki i jako dwa podstawowe wskazałbym aplikacje Facebook Messenger i WhatsApp, które prawie każdy z nas ma zawsze pod ręką – zainstalowane na smartfonie.
- W obu aplikacjach wystarczy zaprosić całą grupę do jednej wspólnej wideo rozmowy.
- W Messengerze do grupowej rozmowy wideo zaprosisz maksymalnie 50 osób, zaś w WhatsApp maksymalnie są to tylko 4 osoby.
- Obie te aplikacje w zamyśle nie są przeznaczone do konferencji czy e-learningu, ale do rozmów z rodziną i znajomymi. Dlatego traktujcie je jako tymczasowe i ograniczone rozwiązanie.
WordPress + darmowe wtyczki = rozwiązanie dla wymagających
OK. Teraz pora na coś z wyższej półki. To nadal będzie rozwiązanie proste w uruchomieniu, proste w użyciu, ale konfiguracja wymagać będzie wiedzy technicznej. Wszystko poza hostingiem będzie bezpłatne. Całość od A do Z powinno się udać uruchomić w ciągu 1 do 4 godzin.
Kiedy warto pomyśleć o uruchomieniu strony internetowej, za pomocą której prowadzone będą lekcje online:
- jeżeli potrzebujesz rozwiązania na dłuższy czas,
- jeżeli znasz podstawy tworzenia stron internetowych (programowanie nie jest wymagane!),
- w przypadkach kiedy masz wiele zajęć lub lekcji i chcesz utrzymywać porządek, a także gromadzić informacje o zajęciach (archiwalnych i tych nadchodzących) w zorganizowany i chronologiczny sposób.,
Fundament i baza do dalszej rozbudowy
Korzystając z bezpłatnego systemu CMS WordPress stworzysz prostą stronę internetową w kilkanaście minut. Istalacja WP to kilka minut, wiele hostingów oferuje gotowe pakiety gdzie CMS jest gotowy do użycia za jednym kliknięciem. Dlatego najlepiej zacząć od wykupienia najtańszego pakietu hostingowego (miejsca na serwerze). Ceny zaczynają się od kilku-kilkunastu złotych miesięcznie.
Za te pieniądze możesz u wielu dostawców wykupić usługę, w ramach której firma hostingowa z automatu, lub za dosłownie kilkoma kliknięciami myszki, zainstaluje i uruchomi gotową stronę opartą na WordPressie. Co więcej, większość firm hostingowych zapewnia również bezpłatną domenę (adres), pod którą będzie mogła działać Twoja nowa strona www.
W naszej firmie, na polskim rynku korzystamy od kilku lat z oferty firmy dhosting.pl, polecamy również te usługi naszym klientom. Dlatego mogę śmiało polecić tą usługę również Wam. Od ponad dziesięciu lat korzystam również z usług hostingowych firmy iq.pl. Wystarczy jednak, że poszukasz w Google i w kilka minut znajdziesz przynajmniej tuzin innych ofert.
Stronę zbudujesz w kilkadziesiąt minut
Kiedy już Twoja nowa strona będzie gotowa, możesz w super prosty sposób publikować nowe artykuły (posty) zawierające materiały szkoleniowe, odnośniki do innych stron z ważnymi informacjami czy materiałami naukowymi. Możesz w takich postach zamieszczać filmy wideo i zdjęcia. Możesz publikować odnośniki do zajęć odbywających się we wspomnianej aplikacji Zoom.us. Co więcej, Twoi uczniowie mogą zamieszczać pod artykułami komentarze z pytaniami, dzięki czemu cała komunikacja przebiega dużo sprawniej i jest lepiej zorganizowana.
Pomyśl o WordPress jako o fundamencie, czy bazie, którą możesz stale ulepszać i rozbudowywać. Możesz wybrać jedną z tysięcy bezpłatnych wtyczek i dodać nowe funkcje, np. umożliwić korzystanie z materiałów zamieszczonych na stronie tylko zalogowanym użytkownikom. Darmowa wtyczka, która to umożliwi znajduje się tutaj:
wordpress.org/plugins/content-control/
To tylko jeden przykład. Stąd już prosta droga do automatyzacji całego procesu zapisów na zajęcia, obsługi kalendarza, planu lekcji, płatności online, integracji z Facebookiem, powiadomień e-mail itp.
To zbyt piękne, żeby było prawdziwe?
Czy WordPress na tanim hostingu i z darmową domeną to najlepsze rozwiązanie? Hmmm… to zależy 😉 Oczywiście znajdzie się sporo bardziej wypasionych wtyczek, pięknych motywów graficznych. Jeżeli masz czas i wiedzę, to sam chętnie zobaczę co można z tym tematem zrobić. Podziel się tymi pomysłami w komentarzach pod tym wpisem. Proponowane przeze mnie rozwiązanie nie profesjonalne, ale jest na miarę możliwości osób nietechnicznych potrzebujących czegoś prostego, skutecznego i szybkiego w przygotowaniu.
To wszystko?
I tak, i nie. Wiem, że nie wyczerpałem tematu, a tylko nakreśliłem kierunki, w których można spoglądać. Sprytnych sposobów i godnych polecenia narzędzi jest całe mnóstwo. Te wymienione przeze mnie powyżej były wielokrotnie sprawdzone w boju przez naszą firmę i naszych klientów. Najważniejsze jest jednak to, że są super proste i nawet osoby z niewielką wiedzą techniczną będą w stanie z powodzeniem z nich skorzystać. Wystarczą dobre chęci, trochę poświęconego czasu i szczypta kreatywności.
Chcesz dodać coś od siebie? Serdecznie zapraszam do komentarzy. Jeżeli choć kilka osób skorzysta z tej wiedzy to znaczy, że warto było napisać ten poradnik, lub komentarz pod nim! 🙂